jak si sám hned zkontrolovat, v jakém stavu máte topení
Co je příčinou zbytečných poruch na topeních i ohřívačích vody? Co jim zkracuje životnost a co je ničí velmi předčasně? Proč se všude vykládají bajky, jak prý "deset let a nový kotel?" Co to je hospodárnost topení?
Takže za všechno to, co kdo máte ve více či méně nefungujícím topení doma, za dnešních cen energií navíc silně bolestivé věci, může jediná věc, velmi stará, tradiční a u nás neustále nezničitelná. Tady ho máme, dámy a pánové, to je on:
šlendrián! Nedá se říci, že český, ono se to vyskytuje v celé Evropě.
Co hlásají jeho zástupci, jen tak pro začátek a obveselení, na každém topenářském školení?
Od roku 2015 (nejméně) výrobci absolutně všeho horem dolem do topenářské veřejnosti tlačí spousty základních zásad uvedených v návodech kotlů i normách, ale naprosto marně!!!!
Reakce našich topenářů:
Na co číst návody, návodu nečtu, dělám to tak jaké roky....přece!!!! A nikdo si nestěžoval! Když se nebude nic kazit, co budeme žrát? Opravy jsou malé kšefty, to nestojí za to, výměny celých topení, to je něco!!!!
Nyní si uvedeme takovou veselou hitparádu montážních chyb topení i ohřívačů vody bez pořadí.
Naprosto špatně zapojené trubky topení, chybně umístěné a spojené zdroje tepla, přehozené trubky, špatně vyspádované radiátory, nevypočítané radiátory na ztráty teplam místností, smíchání různých kovů v jednom topení, opačně namontovaná čerpadla, špatně řízené kotle, domácí nechápající vůbec jak má s novým kotlem topit...
Neprovedení ošetření topení.
Když jsou topení nová, jsou v nich z výroby docela hafly svinčíku a ty se dají snadno vypláchnout ven. Dají a musí. Všechny návody kotlů to tak požadují a používají slovní spojení "důkladný výplach". Ovšem nedělá se to, skoro nikdy. Dělá to Pavel Kočička a snad ještě někdo, ale drtivá většina topenářů ne. Proč to nedělají, to netušíme, ale velice dobře nás tím živí. Stává se, že i nový kotel je po týdnu zničený právě svinčíkem z naprosto nového topení. A bez záruky. My opravdu žijeme z toho, co domastí ti, co návody nečtou.
Když je topení ale staré, zkušenosti nás učí, že to vypláchnout nejde. Usazenin je tam tolik a jsou tak tvrdé, a do toho ještě spousta problémů se samotným případným rychlým čištěním, že tato cesta je slepá. Musí se to čistit pomalu, šetrně, dlouhodbě a vyžaduje to trpělivost. Je to tak i nesrovnatelně levnější.
Když je topení nové, po výplachu má následovat inhibice aneb ochrana materiálu uvnitř topení před:
a) kyslíkovou korozí
b) galvanickou korozí
c) bakteriální korozí
d) důlkovou korozí
Koroze již po půl hodině napuštěné vody do topení topení zbarví topnou čistou vodu do oranžova, jak rychle to jede.
Stojí to dnes cca 2300,-Kč, je to koncentrát chemie na 400 litrů topné vody, jakože, na bázi molybdenanů, které kovy v topení zevnitř kompletně pokryjí a zabrání jak kyslíku, tak galvanické reakci ničit kovy v topení, vydrží to asi tak tři až pět let, pak se to dolije. Je to měřitelné a měří se to speciálním měřákem při servisu.
Kyslíková koroze: kyslík versusu železo rovná se hnití. Kyslík je v topení vždycky a nedá se odtud dostat. Začnou se tvořit nánosy, nepředává se teplo z ohně do vody, praskají díky tomu kotle na přehřátí materiálu. Rozvody v PPR = mraky prostupujícho kyslíku přes PPR.
Galvanická koroze: různé kovy požírají různou intenzitou jiné kovy. Nápady dávat do topení měď a mosaz a kombinovat to s kastrólkovou nekvalitní ocelí radiátorů jsou toho příkladem. Právě radiátory jsou největším a často jediným zdrojem černých kalů v topení! I jediný žebřík u jinak celého podlahového topení dokáže celé podlahové topení ucpat svými oxidy - a přesto, že je zevnitř shnilý jako Ital v létě, pořád ještě neteče! Jediným způsobem ochrany je inhibice v topení.
Bakteriální koroze: v neošetřené topné vodě, kde se topí na nízké teploty, se začnou množit bakterie a vytvářet nánosy. Voda neuvěřitelně smrdí. Nánosy nepředávají teplo.
Důlková koroze: pod nánosy (vodní kámen, kaly - oxidy) vzniká důlková koroze. Vypadá to jako práce kůrovce ve stromě, jenže je to v kovu.
Co oxidy typicky z nových plechových radiátorů v topení dělají?
Nánosy!
Již 0,5 mm vrstva usazenin sníží efektivitu systému o 5%.
Vodní kámen má 170x horší kapacitu přenosu tepla než měď
Koroze aneb magnetit aneb kaly ze shnilých radiátorů mají 900x horší kapacitu přenosu tepla než měď přesto, že jsou to oxidy oceli.
Bakterie mají 400 horší kapacitu přenosu tepla proti mědi. Přesto, že to je organický materiál. Zvláštní.
90% poruch topení (včetně kotlů) je způsobeno neúdržbou a chybnou montáží.
Plnění expanzomatu vodou
- tradiční likvidace expanzomatu a zvýšení koroze topení.
Klesne-li zákazníkovi tlak v topení, dopustí standardně (a dokonce často v souladu s návodem výrobce) vodu do expanzky. Co se stane a k čemu expanzka je?
Když se voda v topení nebo zásobníku ohřívá, zvětšuje svůj objem. Fyzika pro čtvrtou ? třídu základní školy. Jenže zákazník si napustil expanzomat, z kterého ušel vzduch, vodou, a voda ten objem nemá kde zvětšit, v tom případě zvyšuje svůj tlak. Proto se do topení instaluje expanzní nádoba, aby objemově se rozpínající voda měla kam rozpínat a v topení nebo nádobě TUV se nezvyšoval tlak. Proč se nemá v topení zvyšovat tlak by vám mohli říct všichni ti, kterým se černý obsah topení vylil např. do obýváku na plovoučku, koberec atd. nebo ti, kterým tlak vody zdeformoval jejich ohřívač. Dále musí expanzomat u topení chladnoucí vodu zase vrátit do topení, což je velmi důležité k pochopení. Takže musí být správně nahuštěn v poměru tlaku topné vody - výšky vodního sloupce topení!!!!
Expanzní nádoba má vak, v kterém je vzduch a zbytek nádoby uzavřené atomobilovým ventilkem, kde je topná voda. To platí pro expanzomat určený pro topení!!!! Ten ventilek pomaličku uniká, duše taky uniká, a vzduch se ztrácí a tlak klesá. Je docela možné, že vzduch uchází i řídkou gumou vaku. Domácí tedy připouštěním vody místo dohuštění vzduchu dělá tyto věci:
a) snižuje expanzní prostor (ten má být cca 1/8 (i s rezervou) objemu vody v topení), ale přesný vzorec výpočtu odvisí i od toho, jak moc bude zákazník vodu v topení ohřívat
b) zvyšuje množství minerálů v čerstvé vodě, která se odloučí na vstupu do výměníku kotle během topení, kde je horko. Tam vytvoří vrstvičku, která je spolu s kaly velmi pevně nalepená na materiál výměníku a má samožejmě jinou tepelnou roztažnost než měď, nerez, hliník..., výměníku. Co si myslíte, že se stane? Ano, správně! Tento "bimetal" se jednou ohne a přehřeje a máte po výměníku. Ccca 10 až dvacet tisíc korun v loji.
d) pokud expanzní prostor přestane dostačovat a tím se zvyšuje tlak vody při topení, zvyšuje se i množství přisávaného vzduchu do topení všemi myslitelnými skulinkami - i proti tlaku vody jinak těsnících těsnění - a v topení se zvyšuje rychlost koroze.
Vytažení zásuvky například hlomozícího kotle ze zástrčky a vražení zástrčky zpět
Pokud kotel ze zásuvky vytáhnete, většinou ho spolehlivě zastavíte. Často dojde ale k tomuto: - v topení je svinčík, který topenářské sítko na vstupu do kotle nedokáže zachytit pro jeho jemnost a ten svinčík se dostane do čerpadla, které se zastaví. Následně se ihned přehřeje nepohybující se voda plamenem ve výměníku, ta začne vřít a navenek to vypadá, jako kdyby vám v kotle hráli čerti kulečník s kovovými koulemi. Zní to strašně ale nic strašného se neděje.
Případ, kdy vlivem "nadměrné údržby" praskne expanzka a u řady kotlů se vzduch z ní unikající dostává do čerpadla, které přestane hnát vodu a ta se začne vařit ve výměníku, už není sranda. Pokud ve stavu, kdy je v čerpadle vzduch, kotel znovu zapnete, stane se toto: vodou nezatížený elektromotor čerpadla se rozběhne jako Vinetuova kobyla po prérii a odebere nárazově značně více proudu, než na co je stavěná základní deska elektroniky a máte po ní.
Nesprávné používání Inhicoru nebo Topecoru do topení
Dokonalá bejkovina: Inhicor má neředěný 14 pH a je to silný louh!!!! Nesmí přijít do styku s mědí! Topecor je slabší kyselina, ale s novými kotli je rázem hotový - příklad Baxi, která ho kdysi směšně doporučovala, než jim kotle poničil. Na jejich školeních zazní rovnou: Topecor rovná se likvidace kotle. Je určen jen pro celoocelové systémy!!!! Používá se ve starých ocelových systémech, ale jak se ukazuje, nikdo nikdy neřešil jeho dávkování. Neexistuje u něj indikace že ho je tam ještě dost a pokud se to s ním přežene, začne rozpouštět těsnění zevnitř. A zda se to přežene, není měřitelné mimo pH topné vody.
U Topecoru již došlo ke změně složení a nový bezvadně funguje i v moderním topení!
S mědí náchylnou na pH dojít Inhicor do styku nesmí vůbec. V topení dokáže litr Inhicoru vyprodukovat spoustu červené kašičky rozpuštěné mědi a jako každá chemie navýší asi na 900 až 1400 uS/cm2 el vodivost topné vody. Pokud jsou trubky u kotle pospojeny a uzeměny, nic moc se neděje. Pokud ne, přidáte korozi fest plyn. Pokud ho tam máte a nedostanete ho ven, čekáte na hodně brzkou výměnu topení. Bohužel.
Nalití jakékoliv chemie do topení, kde před kotlem není instalován kalový magnetický filtr
Dnes velmi častý počin zoufalců instalatérů, co se nechtějí učit. Pokud se do topení lije nějaká chemie, musí k tomu být příčina a přesný postup. Stačí jediná chybička a z topení je během pár let hromada šrotu. Už samotné vyhodnocení stavu topení a stanovení plánu co s tím není jednoduché, ale jakoukoliv chemii nalít do topení, aniž je před kotlem namontován kalový magnetický filtr, je jisté velmi předčasné zničení kotle. Nebo téměř okamžité. Chemie totiž spolehlivě uvolní kaly a další smetí v topení a čerpadlo ho natáhne do kotle. Topenářské sítko, které si spousta instalatérů houfně plete s filtrem, kaly neumí zadržet, jsou to miniaturní zrníčka magnetického i nemagnetického charakteru. Jako tuha.
Jinak to na návodu všech chemií je jasně napsáno: "Uvolňuje nečistoty". A ty musí něco umět zachytit. To je kalový magnetický filtr. Nic tam sami nelijte!!!!
Nalití různých olejů do starých topení
Mimo nevratné zamatlání horní části topení a připečení těžších částí olejů v kotle nedosáhntee ničeho, olej je lehčí vody. Topení ale můžete směle při výměně kotle vyrubat ven.
Nedá se s tím už nic dělat.
Nalívání vody do topení bez rozmyslu a měření
Téměř každá voda, kterou napouštíte do topení, obsahuje minerály - vodní kámen. Tyto minerály dokáže horko výměníku kotle od vody odloučit a tyto se nalepí na jeho začátku ve směru proudění do kotle. Tam vytvářejí vrstvičku. Ta má jinou tepelnou roztažnost než kov výměníku a je k němu pevně přelepena. Vytváří bimetal. A teplo výměníku ho ohýbá - až praskne a kotel začne téct.
U každého kotle by měl montér napsat obsah vody topení a změřit tvrdost napouštěcí vody. Pokud to neudělá, což je na ně strašně složité, dochází pravidelně k tomu, že je kotel výše uvedeným mechanismem zničen.
Řešení bezpečné a vždy fungující: vyčištění topení a voda prohnaná přes úpravnu, ale ne Katex!!!!
Řešení skoro vždy fungující: dešťovka! Pozor: obsahuje bakterie, musíte použít biocid! Jinak vám pH vody topení rozpustí. Pozor: i biocid uvolní kaly! Bez kalového magnetického filtru před kotlem nesmíte do topení nic lít!
Pospojení bez uzemnění
Spousta topení má nějakým "duchem" pospojeny vzájemně dvě trubky, většinou plyn a topení. Uzemnění tohoto pospojení aneb drát svádějící el náboj vznikající soustavně v topení ovšem nikde není. Co se děje v topení: el náboj vzniká jako reakce na proudění plynů a kapalin, rozdíl jejich teplot...Vzniká nejvíce a s největším potenciálem tam, kde jsou největší rozdíly teplot a největší proudění - pod kotlem. Tam je záhodno drátem CY4 (nejméně) pospojit všechny trubky a drátem CY6 (nejméně) je uzemnit. Ideál zemnící lišta rozvaděče, nebo zvláštní uzemnění zakopané do země. Nijak jinak. Pospojení a uzemění prudce souvisí s nalitím chemie do topení. Jakákoliv chemie dostupná na trhu určená do topení totiž prudce zvýší el vodivost topné vody, na cca 1500 uS/cm2, což je v případě chybějícího pospojení a uzemnění sice zamezení kyslíkové korozi, když se chemie tedy použije správně, ale na druhé straně ohromné posílení koroze galvanické. Norma praví topná voda konduktivita max 300uS/cm2 - aby topná voda nevedla el proud.
Chybějící expanzomat a manometr na připojení zásobníkového ohřívače teplé vody
Ohřívače teplé vody mají zásobník vody, který ohřívají. Dochází tam při ohřevu k tepelné roztažnosti teplé vody a nutnosti mít tam expanzku a nutnosti ji nějak snadno kontrolovat - mít tam manometr do deseti barů. Manometr při ujití vzduchu v expanzce toto ihned domácímu ukáže: při ohřevu TUV začne narůstat tlak. Jak se expanzomat hustí?
Na manometru v klidu ohřívače vidíte tlak vody, expanzomat nahustěte o 0,2 baru méně. Pokud máte domácí vodárnu, hustíte expanzku o 0,2 baru méně, než je spodní tlak vodárny.
Hydraulické vyvážení radiátorů - okruhů topení
Tento problém nikdo neřeší a je příčinou nehospodárnosti topení a nefungování topení v nejvzdálenějších větvích topení. Je nutné průtoky přes radiátory nastavit tak, aby všechny okruhy měly stejný hydraulický odpor a topná voda proudila všude stejně. Ale pozor! Toto platí pro topení, kde jsou dobře spočítána a osazena topná tělesa nebo délka potrubí PT. Jinak se s tím musí chvíli štělovat, než se to našteluje. Zacvičíme domácího. Jsou ovšem případy, kde je topení tak domatlané, že tam není možnost toto udělat.
Neuzemněná elektrická instalace domu
Na plynových trubkách kotlů měříme protékající proudy klidně i 2.5 Ampér, jak díky vadnému nebo chybějícímu neuzemnění elektrické instalace domku nebo objektu obecně, se celé elektrika uzemňuje přes trubku plynu.
Všemožné kombinace všech výše uvedených chyb
To máte vy v topení. Typicky po laciné montáži typicky česky přes "kámoše". A toto nás právě živí. Typicky české kamarádíčkování. Děkujeme! To není opravdu legrace ani ironie, to je prosté konstatování faktů. Přestaňte chvíli vnímat, jak to zní a zkuste vnímat jen obsah. Tak takto to je v reálu.
Pokud vám někdo tradičně různě (jen zásadně ne podle návodu a hydraulických schémat vydávaných jako barevné obrázky výrobci kotlů, takže by to sestavil i krteček s kalhotkami) sestavil v domku dohromady věci jako solár, bazén, krb, plynový kotel, AKU nádrž a ono to samozřejmě spolu nefunguje, není to hospodárné a musí se to pracně přepínat ručně, přičemž i tak polovina domu netopí, nepočítejte s tím, že za dvacet tisíc to dá někdo dohromady. Mnohdy ani ne za padesát, spíše počítejte i se sto tisíci. Zbastlení všeho dohromady po česku aneb improvizace, improvizace a montáž z nakradeného materiálu kdoví kde, dopadá totiž vždy stejně. Ano, kdysi nebylo zbytí, to je pravda, jenže dnes to papká peníze aniž se to vrací...
Domácí netušící nic o topení
Přesto, že domácího mám až jako poslední příklad všech topenářských hrůz, je domácí číslo jedna co se týká údržby i hospodárnosti topení. Máme mnohé případy, kdy domácí se špičkovými kotly topí jako s těmi před čtyřiceti lety... Snaha o hospodárnost = topení vlažnou vodou. Každý 1°K vody v topení nahoru = 1-3% plynu nahoru. Takže pokud valíte do topení běžně 60°C namísto 30°C, je to asi o 60% větší spotřeba plynu. Nedivte se svým účtům.
Řada hlupáků si nechala nabulíkovat, aby si fixovala ceny energií v době, kdy byly nejdražší a dnes se hrají v médiích na oběti. Velice se to řeší jako téměř podvod ne "obyčejné lidi" - rozuměj dezoláty. Můžu uvést, že mimo jiné věci se věnujeme i spotřebě energie na topení a když se nám od tady těch "obětí" podaří v docela mála případech získlat jejich výpis spotřeby plynu klasika, vidíme tam, že mají cenu fixovánu na čtynásobné ceně jiných dodavatelů, zato na celé čtyři roky. Vždy jsou to "obyčejní lidi" aneb rozumu prostí hlupáci, naříkající na jakoukoliv vládu...
Poskytneme telefon na dodavatele, který se chová slušně a je na trhu s cenami i nejníže, není to žádná Bohemia Energy atd s tím, že tam stačí zavolat... Přijdeme za rok na další kontrolu a co myslíte? Myslíte si, že zvedli ten telefon a udělali to? Ne, platí čtynásobnou cenu a nadávají na celý svět. Ani na ten Václavák netrefí, když se tam demonstruje proti bídě v jejich hlavách. Rozum na to, pustit si šulimíra do domu a podepsat mu aniž vědí co, to ještě mají. Pak konec.
Myslíte si, že chápou, co to je 1 kW energie v přepočtu na metry kubické plynu? Napíšete jim vzoreček: 1 m3 plynu = 10,55 kW energie, myslíte si, že si přepočítají kilowatty na kubíky? Mám 52 kW spotřebu, ale na počítadle mám kolem pěti tisíc! Jasně, 5000 x 10,55! Ani obraz, ani zvuk. S poskytovateli plynu jsme domluvili, že budou posílat ve vyúčtování i přepočet na m3, aby se lidé orientovali, no kde?
To není legrace ani ojedinělé případy. Jelikož drtivá většina lidí ani vyúčtování nenajde a ani netuší, kolik mají spotřebu a není schopna ani říct, jestli měli přeplatek nebo nedoplatek, prostě je to nezajímá, cítím štěstí, když to někdo najde a chápe, co mu říkám a jsem spokojený, když tu spotřebu do příště sníží jak jsem mu řekl a navedl jej.
Pask to dopadá takto:
Já: Pane Novák, jaká byla tento rok spotřeba plynu po tem našem stahnutí tlaku plynu a vyvážení radiátorů?
N: A nevím, neco ně vracali!
Já: Hergot, vy si přeca píšete měsíční záznamy stavu plynoměru, dejte to sem!
Dá mně svůj sešitek, hledím na to:
Já: Hergot do vás, pane Novák, šak máte o tisíc kubíků menší spotřebu! Tož jak neco ně vracali, šak vám museli vrátit kolem čtrnácti tisíc korun!
N: Já nevíííím, asi jóóó!
Já: Já to potřebuju vědět, co to naše opatření udělalo, jako zpětnů vazbu!"
N: No dyť už to víte!"
Tak to asi probíhá.