Co vám nikdo neřekne

Varování: nečtěte a neposlouhejte novináře! Nic neumějí, nic neznají, v ničem se nevyznají, neživí je fakta, ale jen a pouze senzace. Vyvolávají strach a obavy. Jsou hloupí a nevzdělaní. Novinářská etika drtivé většině z nich dávno nic neříká. Budete pak klidnější a vyrovnanější.

 

Budoucnost je vybudování dostatečných čistých zdrojů levné elektrické energie. Ale to bude hodně stát a do mrtě to zaplatí odběratelé. A bude to trvat.

 

Je 1.4. 2024 a není to Apríl, co tu píšu. Plyn byl schválen jako topení i po roce 2040, protože zeleným fanatikům už došlo, že technicky není změna zdrojů topení proveditelná. Když se plyn prvně zaváděl a montoval, v montérkách byla spousta technicky zdatných chlapů. Ti dnes už nejsou. V republice je asi desítka firem, tco dělá plynové přípojky, a počty servisáků jsou řádově jen stovky. Montážní firmy už ani to ne.  

O tepelná čerpadla po zkušenostech, co pitomci neschopní pochopit,  že když má nějaký domek ztrátu tepla 3 kW, tak tam určitě žádný zdroj tepla na světě nedodá jen 1kW a z něho zázračně vyrobí ty tři, není už zase zájem. Tarify za el energii u tepelného čerpadla dělají toto o dotace firmami úmyslně předražené topení proti plynu mnohem dražší. Jednak předražené čerpadlo zákazník zaplatí celé sám, zatímco dotace, o jehož cenu výrobce čerpadlo navýšil shrábne výrobce a fimas, co to montuje. Ne, to není lumpárna, to je pořád obchod: někdo něco nabízí a jiný kupuje. Nikdo nikoho nenutí to kupovat. Pokud je někdo hloupý, bohužel. Je to jen a jen jeho chyba.

Další OZE přesně jak, jsem psal že to musí dopadnout, s klesající cenou plynu a elektriky přestávají být atraktivní, snad jen FTV se stále osazuje, ale s její návratností je to takto čím dál mizernější. 

Moc se kolem toho nakecalo, ale neudělalo se nic, aby to bylo dostupné. Takže od tohoto jara máme opět dotace na plynové kotle. Fanatikům zklaplo. Realita prostě není čistá výroba elektřiny a ještě to potrvá, než bude. Těšme se, pak to bude super. 

 

Je 12. 9. 2023, elektřina na burze, opakuji: na burze,  stojí 3200,-Kč Kč za MWh a plyn 1500,-Kč. Za m3 včetně daně tedy 19,50,-Kč. Staré ceny byly od 12 - 15,-Kč/m3. V době špičky strop 3000,-Kč za MW. V době špičky včetně daně plyn stál 39,-Kč/m3. Toto jsou ale ceny spotové, plyn je nakoupený dlouhodobě dopředu a dojíždí nákup z dob, dky byl plyn dražší. Samozřejmě, že si na tom ještě obchodníci vydělají, proto jsou to obchodníci. Obchodník není zaopatřovna socek. To jsou základy fungování ekonomiky.

Plyn se dnes dodává asi za 28,-Kč/m3. Ale protože na burze je vytrvale silně levnější, bude klesat. Elektřina ne!

Je nutno si všimnout, že mimo ideu jakési "čisté energie" není dosud vůbec zveřejněn nějaký plán, co dále, protože on ani neexistuje.  Všichni zkouší všechno, nikdo nic nekoordinuje a rojí se spousta nápadů, ale žádné realizace vedoucí k nějakému konkrétně vytčenému cíli. Diverzifikace zdrojů ano, ale pozor!

Píše se datum 11.3.2024 a plyn stojí cca 20,-Kč za m3 pro koncové zákazníky. Na burze je velmi nízko. Teď do toho hodí zelení fanatici vidle. Ať si zelený nácek říkáí co chce: 

Musíme mít dostatek zdrojů tvrdé energie, která je k dispozici i když nefouká a nesvítí slunce! A to je dnes plyn a jádro, i když Němci zrušili jádro. My, Česko, po zrušení uhelných elektráren, která nám dnes zajištují 50% tvrdé energie, musíme postavit co? Plynové elektrárny o výkonu několika Temelínů? Nevím přesně kolika. Cena elektřiny dolů prostě moc nepůjde. Co se tady za účelem líbivosti politiků u lůzy dlouhodobě zanedbávalo, to nám už, jako ty klacky těch loupežníků z Mrazíka, dopadlo na hlavy. Samozřejmě opět a zase nejvíce té lůze, která samozřejmě nejvíce řve.  

Je 11. 3. 2024 a i cena elektřiny jde silně dolů. Rád se mýlím.

 

Základem všech úspor energie doma, což nás zajímá nejvíce, zde energie do topení, je pořád jedno a totéž:

- důkladně zateplený objekt - začíná se vždy stropem dělícím interiér a exteriér

- seřízené a dokonale nastavené topení

- domácí, který si to topení vyladí.

 

Můžete mít zdroj jaký chcete, přes tyto dvě věci nikdy nic nepojede. Fyzické zákony ještě nikdo nezměnil. 

Pokud váš domek ztratí dejme tomu 15 MWh energie, věřte tomu, že ať máte zdroj tepla jaký chcete, musíte do domku těch 15 MW dodat a těch 15 mW zaplatit, jinak máte doma zimu. Otázka ale zní: jak to teplo dodat, abych nevyvalil klidně dalších padesát procent energie navíc? Cože? Jak je možné vyvalit dalších padesát procent navíc? No úplně přesně tak, jak topíte z 98% dnes jeden vedle druhého. Klasika se tomu říká vaše peníze letí komínem přímo do nebes. Žhavý komín u plynových kotlů je těch padesát procent. Vysaoké teploty topné vody u tepelných čerpadel je těch  50%. 

Co je dnes nejpřívětivější cenově?

Nic! Stát navalil do rozvoje OZE peníze, to je krásné, jenže  výrobci o výši dotací zvýšili všude ceny, takže dotace jdou jim do kapes, a domácí nadále zaplatí původní cenu všeho od polystyrénu po tepelná čerpadla. Doslova byznys jako pro hlupáky. Co s tím uděláme? Zateplit stropy, svépomocí a jde to často velmi lacino, seřídit topení. Ceny plynu jdou dolů. Klesá o něj poptávka, troubové si osazují tepelná čerpadla v reálné hodnotě plynového kotle ale ve skutečné ceně pětinásobné aniž tuší, že jim to nemá kdo servisovat.

Je 11.3. 2024 a všichni troubové už TČ mají (nikdo to už nechce) a zjišťují, kolik platí. Ne, že by TČ bylo principiálně špatně, jen to montují dobytkové, kteří o topení nemají páru.

Vypadá to s plynem dobře?

Zatím vypadá, ano. Ale jak dlouho? Chcete si zopakovat 35,-Kč za m3 plynu? Dnes Putin, zítra zelení fanatici. Co je horší, když Evropa obchoduje s takovými partnery a nemíní se poučit? 

Doby, kdy za dotace šlo za hubičku udělat z domu nízkoenergetické bydlení jsou pryč. Kdo zaváhal, může litovat, ale na to bych se vykašlal, to vám nepomůže. Po "moderních" způsobech topení je obrovská poptávka, tomu odpovídají ceny. Pokud zákazník nepřestane sám ceny šponovat, ceny nespadnou. 

 

Co má dnes, srpen 2023, smysl?

 

a) termické soláry na topení a ohřev vody na mytí - zatím cenově parádně osolené, a při klesající ceně energií s takovými vysokými cenami materiálu - musí se počkat. Není to ideální.

b) fotovoltaiku, ale jen pokud vám dovolí prodávat přebytky do sítě. Ten padesátník za kW, co za to dostanete, není na zbohatnutí,  ale ta baterka, kterou tam bez povolených přetoků do sítě musíte mít a hlavně ji správně dobíjet, (a dobíjíte ji pěkně za svoje) vám z toho dělá vaši dotaci toho systému - nikdy se vám náklady nevrátí. Má a bude mít i přes další vylepšování velmi malou účinnost a cena baterie ničí veškerou energetickou úsporu. 

c) tepelné čerpadlo - vůbec. Spotřebič na úrovni plynového kotle, sle plynový kotel stojí od 43 000,-kč do 90 000,-Kč, kdežto čerpadlo trojnásobek. Uměle předražené, není na to servis, nevytopí domek úsporně celý rok a díky kompresoru a způsobu montáží u nás má nízkou životnost. A na nové vám už nikdo nedá ani korunu! Uvědomujete si to? listopad 2023 - o tepelná čerpadla není zájem, desetitisíce jich leží všude skladem.

Možnosti a a b)  mají nyní velmi dlouhou investiční návratnost, právě díky poklesu cen energií, což se za půl roku díky nějakému neočekávanému možnému navýšení cen energií může opět změnit. To je jediný důvod, proč si to dávat. Ovšem udělalo se maximum proto, aby neočekávané zvýšení cen energií už přijít nemohlo. Ta pravděpodobnost je, ale je nízká. Problém je, že ta pravděpodobnost se jmenuje hamižnost obchodníků. 

Fotovoltaice se my jako firma montážně nevěnujeme, kapacita nedovoluje. Tepelným čerpadlům rovněž ne, kapacita nedovoluje a TČ jsou v konečném účtování vysoce prodělečná věc, žádná úspora. Pokud jste zelený fanatik a chcete si myslet, že podporujete čistou planetu, pak ano. Složte zálohu nějakému Malinovi a věřte tomu, že se Malina bude mít dobře. My to prostě nestíháme časově.

Mimo to, TČ jsou plněna F-plyny, kde už je jasné, že dojde k jejich zákazu. Pokud to bude možné, náplně chladiv u již zapojených TČ se postupně vymění, jenom to opět celou tu legraci pro uživatele velmi silně prodraží. Budete jistě velmi rádi! Ekologický propan je sice super, ale je výbušný a konstrukce čerpadla se musí změnit - se zákazem F-plynů zjistíte, že to vaše čerpadlo - jeho montáž - nevyhovuje naplnění propanem, a můžete ho vyhodit.

Termické soláry se vším všudy včetně špičkového kondenzačního kotle a komplet jeho montáže červenec 2023 přijdou cenově asi na 600 000,-Kč. Obsahuje to špičkový kondenzační plynový kotel se sofistikovaným řízením a všechno kolem solárů, obsah AKU 2000 litrů, brutální účinnost i úspora, topení navždy za hubičku. Kde je dnes zádrhel? Pořád dokola: v levném plynu a drahém materiálu. Ten plyn se ale chystají zelení fanatici zdražit o daně na rozvoj energetiky. Kolik to bude a jak to bude, neví ani sami politici, kteří obecně nevědí nikdo nic. 

Termické soláry jdou, samozřejmě, připojit k jakémukoliv, ideálně kondenzačnímu kotli. Viadrus, stará litinová příšera, umí topit taky v kondenzačním režimu. Věřte tomu. Prostě se k němu osadí regulační technika. 

 

Základ obnovitelných zdrojů energií (OZE) 

Největší lež nejen OZE:

Zásadně nikdy a nikdo, u žádných zdrojů, tedy přesněji žádný výrobce, nesleduje spotřeby energie u zákazníků. Každý to namontuje, vyúčtuje a více ho to nezajímá. Ještě jednou vám to napíšu, abyste to pochopili: namontují odcházejí a konec!  Kdo tomuto výroku praktika z terénu, který to opravuje, servisuje a dává dohromady nevěří, ani to nečtěte dále.

Měření spotřeby, jakože, mají některá zařízení, které jakože ukazují, jak vám třeba tepelné čerpadlo jakože šetří... ale tam je nutné, aby zákazník pochopil souvislosti a uměl počítat. 

Při servisech zařízení je to, že topení je nehospodárné a ničí se, servisákům jedno a i když my drze vyžadujeme od zákazníků informaci, jakou mají spotřebu, abychom s tím mohli něco dělat, dostaneme tyto údaje maximálně od 1/10 lidí! Lidé nemají ty účty ani uložené, neví kde je mají, jak vypadají, nenajdou to, nesledují to, nezajímá je to, ale přitom platí jako mourovatí a nadávají na politiky. Vypadá to, že je to tady samý milionář. Pohádky od výrobců, jak s tím jejich TČ ušetříte, jsou jen pohádky!!!! Nikdy to nezkoušeli a čerpadlo samotné nehospodárnost vašeho topení nespasí. Jsou to polopravdy. 

Ptám se výrobců na všech školeních, nemají v drtivé většině školení žádná data o spotřebě od zákazníků a hlavně: nemají snahu je získávat. My snahu máme, i tak je to zdlouhavé, ano, aspoň něco, a za ty roky soustavného pachtění se na tomto poli už víme, který domek při jakém topení a zacházení se spotřebičem má jakou spotřebu, ale tahat to z lidí je teda opravdu něco. 

OZE - obnovitelný zdroj energie. Je v podstatě tepelná nebo světelná energie - tzn. vždy Slunce. Na Jižní Moravě svítí Slunce asi 2250 hodin ročně, a jeho energie bude vždy zdarma. Dokud na něj Greta Thurnbergová podle počtu slunohodin nezavede slunodaň. 

Slunce má jednu výhodu a sice že je zdarma, ale pak má řadu nevýhod - mraky, noc, naklánění Země a kratší sluneční svit přes zimu, jiný úhel osvitu panelů. Takže skutečně v zimě, když je potřebujeme nejvíce, fungují nejméně nebo vůbec! Kde teplo není, ani smrt nebere. Jejich úspora je zejména na jaře a na podzim, něco i v létě. V létě dávají zase tolik výkonu, který nikdo na nic nepotřebuje... Montáž a vyladění toho systému není jednoduchá a na to, kolik to dělá všemožných firem naprosto bez zájmu to dát pořádně dokupy, je názorně pak vidět, jak to lidem ani řádně nefunguje.

Úspora u OZE topení je jedině v tom, že se musí topit na velmi nízké teploty topné vody! Do 35°C při - 15°C. Pozor na to! Je to ale stejné jako u všech jiných zdrojů. Ať je to dřevo, uhlí, plyn... Domek či byt musejí být v první řadě perfektně zateplené a mít vhodnou topnou soustavu - schopnou topit na nízké teploty média. Zateplit hlavně stropy!

Ne, to není nutně podlahové topení, umí to většina i radiátorových systémů. Málokdo to má topenáři domršené tak, že se musí radiátory dát větší.  

Nenechte si nakukat, že TČ umí topit i na 60°C. Umí, ale uvnitř jsou tlaky 60 bar a více, což  samozřejmě nic na světě nevydrží dlouho. Na účtu vám na konci sezóny přistane za elektriku na dosažení takových teplot v topení nebo obecně v čerpadle balík... ale zaplatit, ne ušetřit. Spotřeba elektřiny je pak přímo parádní a elektřina je i pro tarif k TČ ke srpnu 2023 pěkně drahá.  Případné silně doporučované AKU nádrže k TČ musejí mít díky nízkým teplotám nabíjecí vody dvojnásobou plochu dobíjecích hadů, jsou rovněž parádně drahé. Prostě to není tak, jak se vám věší bulíky na nosy. K tepelnému čerpadlu patří ještě AKU a ty jsou drahé. Funguje tak, že přes den, kdy je proti noci daleko tepleji, se nabíjí AKU a v noci, když je zima a TČ žere elektřinu jako tank, se topí z těch nabitých AKU přes ten den. Nijak jinak! 

Je zcela jisté, že po fanatickém rozhodnutí Němců odstavit svoje JE a návrat k uhlí půjde elektrika možná cenově nahoru nebo pomalu cenově dolů, bude ovšem mnohem dražší plynu. A zelení vymazanci ji, samozřejmě, budou čím dál více považovat za nečistý zdroj a navalí na ni daně! To je varování i pro elektromobilitu. Platí pro nejbližší dobu, do cca deseti let. Evropa si ale umí bleskově poradit, tak uvidíme.

 

Takj elektromobilta již jaksi doelektromobilovala. Listopad 2023. 

Cena elektřiny tak, jako cena plynu neklesá!!!! Přesně jak to říkám. Čím dál více se rozevírají nůžky ceny elektřiny a plynu, srpen 2023 je to už trojnásobek. Zapomeňte na úsporu s topením pomocí tepelného čerpadla, dokud nebude slušný cenový tarif na jeho provoz.

 

Termické soláry a jak to funguje:

Musíte na to mít tvrdý zdroj energie, krb, kotel na TP, plynový kotel, a místo. Střechu nebo panely postavené směrem na jih, a místo na dvě AKU nádoby rozměrů 78 x 210 cm, projde to osmdesátkama futrama, ale potřebuje to strop aspoň 230 cm výšky, aby se to dalo postavit. Pak AKU nádobu 300 litrů na teplou vodu. Dobře zateplený domek. AKU nádoby na topení po 910 litrech se dají umístit i venku ale musíte tomu udělat zateplený domeček. Je to asi nejideálnější způsob jejich umístení. Používáme v rámci vyvážení výkonu a chlazení šest panelů 110 x 210 cm.

Co to všechno umí: ohřívat TUV po drtivou většinu roku, přitápět do úspory 75-85% spotřeby tvrdé energie - podle sluníčka - řídit v tom systému krb, kotel na pevná paliva, ohřívat bazén, chladit se v horkém létě přes noc přes panely zpět do prostoru, na co si vzpomenete. I kdyby jste netopili vůbec plynem, systém Siemens vám celé topení všemi druhy spotřebičů bude i tak řídit.  

Kde je zrada? Umí to dokonale jediný člověk v Evropě. Co s tím děláme? Všecičko, co od něj taháme za info, si zapisujeme. Jinak namontovat a zmršit to umí opravdu kde kdo. 

Co to stojí: hodně náročná montáž včetně plynového kotle a všeho k tomu 600 000,-kč. Dotace na jařew 2023 byla na to 90 000,-Kč. Politici si myslí, že se s tím dá ohřívat jen voda na mytí. Jedná se o možnosti vysvětlení těm blbům, že se s tím dá mocně přitápět. Osobně nevěřím tomu, že to pochopí. 

Co to vyžaduje: dodržet všechny detaily, jinak to, jako všechno ostatní, nefunguje!!!!!! Tak jako spousty ohřevů teplé vody po českých domácnostech. 

Jak to děláme: po etapách. První etapa je plynový kotel (nemusí být instalován nový)  s AKU na teplou vodu a vyladění topení, pak solár k tomu. Pokud někdo má slušný tvrdý zdroj, pak "jen" AKU, čerpadlové skupiny, řízení systému a soláry. 400 000,-kč. Srpen 2023. Ceny hlídáme, jsou nahoře a nehýbou se. 

Jak to funguje: brutálně, a je jedno, jak teplo je venku, rozhodující je jen sluníčko. Okamžitě začne ohřívat kapalinu v solárech. Každý ze šesti panelů na běžný RD je jako rychlovarná konvice. Panel obsahuje 1.8 litru glykolu.