MONTÁŽ VODY A TOPENÍ

Něco z topenářské latiny: 

Radiátor výborný je ten, který po skončení činnosti kotle hned vychladne = umí předat teplo

Radiátor na prd je ten, kdo to teplo vrací do kotle a je furt teplý - neumí ho předat do prostoru

Moc vody v topení je špatně

 

Nikoliv, vážení. Na předchozí výroky zapomeňte, radiátor není na prd ani výborný, je stejně jako kotel "radiátor vhodný" nebo "radiátor nevhodný".

K výměnám radiátorů dochází buď proto, že začnou téct nebo proto, že nedostačují svým výkonem k vytopení místnosti nebo proto, že jsou už škaredé. Velmi často se v reálu ale mění jen proto, že instalatér nechápe, že je topení uvnitř ucpané a výměna radiátorů toho mnoho pozitivního nepřinese - topení je nutno vyčistit. 

Jaké radiátory? 

Vypočítá topenář. Opakuji, vypočítá.

Litina, plech, hliník? Hliníku se vyhněte, pak už je to jedno. Záleží na dalších věcech, jako je výkon radiátoru, který je dán třemi parametry:  velikost teplosměnmné plochy, průtok a teplota topné vody.

"Plecháče" mají malý obsah vody, velmi rychle se nahřejí, velmi rychle chládnou. Jsou lehké, snadná montáž, levnější proti litině, barevnost různorodá. Vždy se vyplácí brát kvalitnější, i když stojí o stovku více. Polské Purmo, německé Kermi. To není investice na pět let. Silnější stěny schopné odolávat korozi i tlakům daleko více, co nejvyšší schopnost předávání tepla do prostoru  a pokud možno jejich velikost s přebytkem výkonu. Ten totiž znamená možnost topit vhodným kotlem (ne Destilou nebo staršími plechovými stacionáry) na co nejnižší teplotu a tím velmi výrazně šetřit plyn. Čím větší plocha radiátoru, která předává teplo, tím větší úspora plynu. Tady šetřit, rovná se později platit. 

Kdy radiátory měnit?

- Jakmile začnou na spojích u litinových žebrových radiátorů být stopy po průsaku, ještě je čas domluvit i na dva měsíce výměnu, reakční doba topenářů není zrovna na druhý den, mimo patlaly. 

- Pokud zjistíte, že váš radiátor v nezatepleném domku nemá alespoň 40W výkonu na 1 m3 vytápěného prostoru, v zatepleném domku pak stačí i 20W, ale opět: nedá se udělat chyba s větším radiátorem = větší výkon radiátoru, obráceně ano.  

 

Voda, odpady a topení - rozvody:

Rozvody topení vyměnujeme velmi ojediněle - není to téměř nikdy třeba.

Rozvody vody děláme často: je to třeba skoro pokaždé. Klasika pozink je dnes naprosto všude v havarijním stavu, všude najdeme místo, kde je už dírka.

Používáme moderní, na montáž rychlý aneb levný na práci, poměrně levný metrově i fitinkami, hygienický ale hlavně perfektně fungující systém PEX trubek Q + E. Tak, jak vám poteče voda miniaturním průřezem neucpávatelných trubiček, vám nikdy nepoteče ani v novém PPR systému. Mimochodem, v ČR neustále používaný PPR je v Německu už třicet let zakázaný. Skrz příšerné množení bakterií v něm. Aneb Karel IV: Češi, tuhé šíje...

Máte teplou vodu dvacet metrů daleko od sprchy a myslíte si, že potřebujete oběhové čerpadlo, abyste nečekali minutu, než začne teplá voda téct?  Omyl. PEX trubka průměr 16 vám zajistí brutální přívod teplé vody a brutálně rychle. Krásný stavebnicovitý systém, věčný, nezanáší se, netvoří se v něm víry, nemá téměř žádné devadesátistupňové zatáčky, minimální tvorba bakterií na rozdíl od PPR, nemá téměř žádný hydraulický odpor.