Nemáte nejmenší šanci.

 

Jak si laik dnes může vybrat topení pro domácnost?

Hrůzostrašná odpověď reality dneška zní: stejně blbě jako od "odborníků". Lépe řečeno od prodejců. Ve slově prodejců je zakopán pes. Prodejce není odborník, to je skoro vždycky šizuňk. 

Český prodejce, zásadně šmelinářská a v oboru nevzdělaná osoba, považuje za dobrý obchod to, co je výhodné pro něj, ale na zájmy zákazníka kašle. Příklad: nabídky tepelných čerpadel. Kde je zrada? Obrovsky drahá věc, kdy laik zákazník slyší jen na slovo dotace. Ale že si prodejci, všichni, navýšili cenu o ty dotace a že to čerpadlo zákazník zacáluje celé, to si není schopen uvědomit. Kolik stojí dnes elektřina a že s TČ nejenže neušetří, to už vůbec... Totéž platí u všech dnešních komodit tady těch obnovitelných energií: ceny materiálu šly nahoru o výše dotací, co do toho stát nacpal, aby to lidem zpřístupnil, ale prodejci právě o tu výši dotace zvedli ceny!!! Dotace jdou obchodníkům!!!

Co se s tím dá dělat? Za nynějších cen nic moc. Nejen ty ceny materiálků dneška vám totiž přebíjejí jakoukoliv ekonomičnost topení a spotřeby elektřiny. Náklady půl mega a více a efekt? Tak si to rozeberme:

Tepelné čerpadlo:

sbírá teplo z venkovního vzduchu (spíše zimu) a pomocí chladiva a změn tlaku (jenže k těm je nutné dodat dost el energie) umí topit, ale pozor!!!! Do nízkoenergetických domů teplotou vody v topení kolem 30°C!!!!! Nerozlišují se radiátory a podlahové topení, ale jen teplosměnná plocha, která může být dostatečná i u dobře spočítaných radiátorů. Vždy musí být objekt zateplen. Přes chybějící zateplení nejede vůbec vlak. Podstatou úspor nejsou nějaká zázračná tepelné čerpadla nebo soláry nabo FTV, ale jen a pouze všechno se vším: dokonale zateplený objekt, dobře spočítané topení, dobře navržený zdroj topení a domácím dobře používaný zdroj topení. Jediná chybějící věc a nefunguje to!!!! Máme řadu zákazníků, kteří mají všechno, ale topení si řídí "po svém" a mají klidně dvojnásobnou spotřebu na daný objekt a nedají si říct.

TČ plusy: - zatím dotace - ale ne pro koncového zákazníka

TČ mínusy: - vysoké tlaky v zařízení aneb nízká životnost

               - vysoká cena el elektřiny (tarif pro TČ je skoro stejný jako vysoký tarif) nutná k pohonu TČ lépe řečeno její poměr k jiným zdrojím energií,

                   - neustálé namrazování se již od teploty cca +5°C venku - evropská vlhká zima

                   - když je nejvíce chladno topí super drahou elektrikou přímo

                   - vysoký příkon elektřiny

                   - v případě výměny nízkoživotnostního zařízení  obrovská pořizovací cena už bez dotací

                   - téměř neexistující servis

                   - vysoké pořizovací náklady k TČ patří ještě i další věci

Fotovoltaické panely: 

Máte stavebím úřadem a poskytovatelem elektřiny omezen jejich celkový výkon, není to tedy na topení, je to slabé, není známa životnost stále nově a nově vyvíjených panelů, nestačí zatím přenosová soustava v Evropě ani na přetoky energie do sítě ani na nabíjení baterií u soustav, kde vám přetoky do sítě rovnou zakáží.

Baterie na uskladnění elektřiny buď:

- budete používat tak jak máte a těch deset let vydrží, ale:

budete je muset dobíjet ze sítě skrze jejich živostnost, a to bude hodně drahé

- nebudete je používat jak máte, nebudete platit drahou elektřinu ze sítě ke správnému dobíjení, ale zato vám baterie odejde značně brzo a pozor: záruka tam je jen pokud jsou baterie správně nabíjeny, to se hned pozná, takže záruka tam co? No není!

Řeklo by se: parádní systém, ale bohužel. Mohl by šetřit, ale musela by být přenosová soustava - prodávat přetoky do sítě. Pokud ano, berte to! Ta dostačující přenosová soustava dosud není a aby byla, musí to někdo zaplatit a hádejte, kdo to bude? Jakmile se všechno skrze energetiku dobuduje, což bude finančně všechny bolet, každý si nacpe panely za půl mega i více na střechu, bude elektřiny dost, cena půjde samozřejmě pak dolů a vy zjistíte, že kdybyste prostě doma na elektřině pošetřili, jste na tom finančně líp než s celou FTV. Můžete počítat jak chcete, je to špatně. Jste v mínusu. Jedině prodej elektřiny ven! Pak super.

 

FTV plusy: - výroba el energie doma 

                  - vysoká živostnost panelů (prý)

                  - při povolených přetocích do sítě ekonomická návratnost

FTV mínusy: - vysoké pořizovací náklady s dotacemi

                     - nekonečná stupidita těch, kteří rozhodují o energetice

                     - neznámá životnost panelů

                     - nízká ale postupně se zvětšující účinnost panelů, začalo se na 2%, teď jsme někde u 23%.

                    - v případě nedovolených přetoků do sítě brutálně drahá baterie, kterou nabíjíte bez svitu slunce za draho z vlastní peněženky, a která vám z této legrace udělá prodělečnou věc.

 

Termické soláry:

Svítí slunce - fungují, nesvítí slunce - nefungují. El. energie potřebují velmi málo, ale dá se s nimi jen topit a přitápět a ohřžtívat vodu na mytí, případně bazén. Jakožto měkký zdroj (OZE) nedokáží nahradit tvrdé zdroje energie. Nebudou vám topit celou zimu, asi 15- 25% musí zastat tvrdý zdroj energie.

 

Plusy:  - energetická nenáročnost

            - brutální životnost panelů, slouží padesát let a pořád fungují

            - 98% účinnost panelů

 

Mínusy: - vysoké pořizovací náklady, nutnost alespoň 2000 litrů vody v SKU nádržích a nejméně 6 panelů 1x2 m.

              - nesvítí-li slunce, nefungují

              Všechny tyhle věc mají společné to, že je nějak montuje kdekdo, bez rozmyslu, hlavně co nejlevněji... ale že to dlouho nebude fungovat, už nikdo neřeší. Lidi věří pohádkám o láci a kvalitě a s tím se nic dělat nedá. 

 

My pokračujeme v tom, co děláme: obchod bude výhodný pro obě strany a nebude to dobastleno co nejlevněji, aby se to pak za draho muselo opravovat.